حجت‌الاسلام تراشیون گفت: این مرکز خیریه به لحاظ ساختاری و مدل عملکرد با برخی موسسات دیگر فرق دارد یکی از ابعاد تفاوت آن؛ میزان توجه به روح و روان افراد تحت تکفل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، سومین همایش سفیران مهربانی با حضور خیرین موسسه مهر امام هادی علیه السلام(ماه) در ساختمان كتابخانه ملی ایران برگزار گردید. در ابتدای ورود از میهمانان ثبت نام به عمل می امد و بسته‌ای شامل نشریه، بروشور و برگه نظرسنجی همایش به ایشان اهدا می‌شد. پس از ثبت نام در طول یك راهرو قرار می‌گرفتیم كه دو طرف آن با نقاشی‌های فرشته‌های موسسه به شكل زیبایی تزیین شده بود. در انتهای راهرو سالن قرار داشت كه میهمانان در انجا با انواع كیك شكلاتی و خامه‌ای به همراه چایی و نسكافه پذیرایی می‌شدند.

مسئول موسسه هم در انتهای راهرو نقاشی و کار بچه‌ها و پذیرایی ایستاده بود و به مهمان‌ها خوشامد می‌گفت. غرفه فروش محصولات و تکفل ایتام نیز در همین سالن برقراربود. غرفه تولیدات ایتام شامل انواع شیرینی‌های خانگی و محصولات صنایع‌دستی مانند كیف دستی، لیف و اسكاچ و... بود كه معلوم بود با دقت و كیفیت خوب ارائه تولید شده‌اند.

قیمت‌هایی از طرف مسئول غرفه فروش برای محصولات انتخاب شده بود اما تاکید مسئول غرفه بر این بود که اگر بخواهید می‌توانید بیش‌تر از قیمت‌ها برای کمک به مددجویان هزینه بپردازید. پذیرایی و دید و بازدید مهمان‌ها که عموما از خیرین بودند تا حوالی اذان مغرب طول کشید. بعد از اذان و خواندن نماز، مهمان‌ها به سمت سالن همایش راهنمایی شدند و برنامه رسمی همایش شروع شد.

سرود جمهوری اسلامی آغاز برنامه بود و قاری قرآن با قرائت‌اش جلسه را رسمی کرد. مجری برنامه كوروش علیانی بود، کسی که در دوره گذشته هم همراه همایش بود. قسمت بعدی برنامه کلیپ بود، پخش کلیپ‌ 5 دقیقه‌ای دومین همایش سفیران مهربانی که در سال گذشته برگزار شده بود. بخش بعدی برنامه نمایش مستند قهرمان پنهان بود. کسانی که در دوره‌های گذشته مهمان همایش سفیران مهربانی بودند، قطعا انیمیشن «بابا» را یادشان است.

در این دوره هم به همت مسئولین موسسه مستند قهرمان پنهان ساخته شده بود، به نمایش درآمد. این مستند جذاب زندگی یكی از خانواده‌های موسسه را با نگاهی متفاوت و بسیار جذاب مورد بررسی قرار داده بود. در این فیلم 20 دقیقه‌ای روایتی از موفقیت‌ها و شادی‌های خانواده‌ای بیان شده بود كه با تلاش و عشق سعی كرده بودند مشكلات را كنار بگذارند و زندگی را عاشقانه ادامه دهند. به جرات می‌توان گفت نگرش مطرح شده در این مستند كه سرمایه‌گذاران شركت سیمان شهركرد است، كاملا متفاوت از نگرش متداول در جامعه ما نسبت به خانواده‌های محترم ایتام است. برنامه بعدی اجرای مدیحه سرایی آقای عبدلی بود که انصافا حال و هوای جلسه را تغییر داد.

  سپس حجت‌الاسلام تراشیون از استاتید برجسته مشاوره متخصص در حوزه کودک و نوجوانان مهمان بعدی برنامه بود. وی با اشاره به روایتی از حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) در خصوص کمک به دیگران و نان آوری برای فقیران به موضوع کار خیر و ضرورت آن پرداخت. وی در ادامه از سرمایه‌های همراه انسان در عالم دیگر گفت و ادامه داد داشتن اعمال خیر یکی از گزینه‌های همراهی انسان در عالم دیگر است.

 

حجت الاسلام تراشیون در انتها به وجوه متفاوت موسسه خیریه مهر امام هادی(ع) اشاره کرد و گفت: این مرکز خیریه به لحاظ ساختاری و مدل عملکرد با برخی موسسات دیگر فرق دارد یکی از ابعاد تفاوت آن؛ میزان توجه به روح و روان افراد تحت تکفل است.

مهمان بعدی برنامه سرکار خانم دکتر معلمی فوق تخصص روان‌شناسی كودك و نوجوان بود. وی با اشاره به ۲۰٪ بودن هوش ذاتی و ۸۰٪ بودن هوش هیجانی در بین افراد به خصوصیات هوش هیجانی اشاره کرد و گفت: هوش هیجانی در واقع مجموعه‌ای از مهارت‌ها که فرد برای یادگیری به آن نیاز دارد که بتواند نقش اجتماعی‌شان را به درستی انجام دهند. وی در ادامه به همه مهارت‌های ارتباطی اشاره کرد و گفت: موسسه مهر امام هادی(ع) واحد آموزشی در موسسه راه‌اندازی کرده است که رویکرد‌اش آموزش مهارت‌ هاست. به تعبیر بهتر در موسسه مسئولین می‌خواهند به بچه ها ماهی‌گیری یاد بدهند.

بخش انتهای برنامه حضور آقای هادی محقق مسئول موسسه خیریه مهر امام هادی (ع) – ماه بود که از گزارش اقدامات موسسه در یک سال گذشته رونمایی کرد.

وی در ابتدا با اشاره به آیه لن تنالوا البر حتی تنفقو مما تحبون (به نیكوكاری نمی‌رسید مگر از انچه دوست دارید انفاق كنید) بیان كردند كه همه ما در كلام این مطلب را تایید می‌كنیم ولی در عمل گاهی این‌گونه نیست و مثلا وقتی می‌خواهیم وسیله را به نیازمندان بدهیم جنس سطح پایین‌تر برایشان تهیه می‌كنیم.

ایشان در ادامه گفتند از معانی ضمنی آیه فوق این است كه همه چیز در كار خیر دارای كیفیت باشد و ما در موسسه سعی كرده‌ایم بنا بر وسعمان این گونه عمل كنیم. اگر فیلم می‌سازیم خوب باشد، اگر برای بچه‌ها اجناسی تهیه می‌كنیم یا كلاس می‌گذاریم و ... همگی حتی المقدور از كیفیت خوبی برخوردار باشند.

 

در ادامه محقق به ارائه عملکرد یک ساله موسسه پرداخت و گفت: در حال حاضر موسسه 1434 کودک را تحت حمایت خود دارد. این کودکان توسط 602 کفیل مورد حمایت قرار گرفته‌اند. مسئول موسسه خیریه مهر امام هادی در ادامه گفت: سال گذشته موسسه یک میلیارد و بیست و چهار میلیون تومان برای ایتام هزینه داشته است که هشتصد و چهل شش میلیون تومان در قالب ماهیانه به کودکان پرداخت شده است.

 

در ادامه محقق به بیان برنامه‌های سال آینده موسسه پرداخت و گفت، ان شالله از مهرماه امسال شروع به تکفل ایتام در شهرستان قلعه گنج کرمان می‌کنیم و امیدواریم با حمایت خیرین بتوانیم خدماتی را برای کودکان آن منطقه ارائه کنیم.همچنین ایشان از برنامه موسسه برای تالیف کتابی برای رده سنی کودکان با موضوع اموزش کار خیر به کودکان خبر دادند. اقدامات موسسه انصافا پیشرفت خوبی نسبت به سال‌های گذشته داشت و تشویق مهمان‌ها یکی از معیارهای این پیشرفت بود. گرفتن عکس یادگاری در استیج دکور انیمیشن بابا مقدمه خالی‌شدن سالن و حرکت مهمان‌ها به سمت سالن پذیرایی و صرف شام بود.

 

لازم به ذکر است که هزينه اين همايش توسط شركت‌های امن افزار گسترشريف، بن ريل، انديشه كده اينترنتی، صنايع سيمان شهركرد، همراه اول و شركت مهندسی پزشكی زمر تامين شده بود.