مدیركل اوقاف و امور خیریه استان گیلان گفت: زنده نگه ‏داشتن عاشورا و هرچه پرشورتر داشتن این حماسه بی‏‌ نظیر تاریخ از اساسی‏‌ترین امور و حیاتی‏‌ترین مسائل اجتماعی و فرهنگی است.

به گزارش ویکی‌نیکی و به نقل از ایسنا منطقه گیلان، «حجت الاسلام والمسلمین علیزاده»، ضمن تاكید بر اهمیت ترویج سنت حسنه وقف توسط واعظین، روحانیون و مداحان در این ایام بزرگ، گفت: با فرا رسیدن ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) فرصت مناسبی برای طرح یکی از موضوعات مهم دین و اهل بیت(ع) است كه آن سنت حسنه وقف است. با مروری کوتاه به وقف‏ نامه‏‌ها و موقوفات ، اهداف و نیات متعدد و گوناگونی به چشم می‏ خورد ولی در این میان بیشترین و وسیع ترین موقوفات به عزاداری سید مظلومان اباعبدالله الحسین(ع) اختصاص یافته است و طبق آمار سازمان اوقاف و امور خیریه بیش از 50 درصد موقوفات کشور نیز به این نیت تعلق دارد.

مطالب مرتبط: آشنایی با احکام وقف

وی افزود: البته توجه ‏دادن واقفین و افراد خیر به این نکته که در نحوه انجام خیرات و مبرات ، مقتضیات روز و نیات جدید واقعی جامعه را درنظر بگیرند بسیار ضروری و حائز اهمیت است، ولی این بدان معنی نیست که احیای عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) کاری اساسی نیست، زیرا زنده نگه ‏داشتن عاشورا و هرچه پرشورتر داشتن این حماسه بی‏ نظیر تاریخ از اساسی‏‌ترین امور و حیاتی‏‌ترین مسائل اجتماعی و فرهنگی ملت‌های اسلامی است . 

«حجت الاسلام والمسلمین علیزاده» ادامه داد: واقفین آگاه جامعه ما با هدایت و راهنمایی بزرگان دین دریافته‏‌اند که عاشورا به مثابه جوهر پویایی دین مایه اصلی قوام و ماندگاری آن است. از این ‏رو برپا داشتن پرچم عزای امام حسین(ع) و احیای مکتب عاشورا از طریق وقف اموال و املاک و یا هر طریق دیگر برای برافراشته ‏داشتن پرچم توحید و مکتب رهائی بخش اسلام تلاش كردند.

مدیركل اوقاف و امورخیریه استان گیلان خاطر نشان کرد: اسلام منهای عاشورا مکتب بی‏ تحرکی است که نه توانایی تسخیر دل‌ های مشتاق و جذب تشنگان حقیقت را به کوثر زلال اسلام دارد و نه قادر به دفاع از خود در برابر تهاجم فرهنگ‌های الحادی است و از محتوای غنی و انسان ساز قرآن در آن خبری نیست. این همان اسلامی است که در زمان نزدیک به صدر اسلام با نام اسلام اموی و در روزگاری دیگر با نام اسلام شاهنشاهی و در عصر حاضر به تعبیر اسلام‏ شناس بزرگ عصر غیبت «حضرت امام خمینی (ره)» با نام اسلام امریکایی شناخته می‏‌شود . 

وی گفت: بی‏ شک هدف اباعبدالله(ع) از قیام خونینش با آنکه می‏ دانست خود ، اولاد و یارانش که شایسته‏‌ترین افراد روی زمین بودند به شهادت خواهند رسید و اهل بیت(ع) به اسارت خواهند رفت، تنها توجه ‏دادن مردم به برخی از احکام ظاهری و دعوت آنان به نماز و روزه نبود بلکه آن نهضت بی‏ نظیر و شگفت‏ انگیز برای بازشناساندن اسلام واقعی از اسلام صوری و به منظور احیای اسلام ناب محمدی بوده است . 

«حجت الاسلام علیزاده»، گفت: بنابراین بزرگداشت قضیه عاشورا و احیای عزاداری حضرت سیدالشهدا از اهم وظایف مسلمین و مایه بقا و عزت اسلام است و برای تحقق این هدف بزرگ جامعه بیدار شیعه در گذشته‏ های دور و نزدیک بیشترین موقوفات را به این امر مهم اختصاص داده است به‏ گونه ‌ای که میان دو نماد بزرگ «وقف» و «عاشورا» هم به دلایل اعتقادی و انگیزشی و هم به دلایل تاریخی و اجتماعی ، پیوندی ماندگار و ناگسستنی برقرار گشته است . 

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران با عاشورای حسینی پیوندی عمیق دارد و مبنای انقلاب اسلامی است، استمرار عاشورا انقلاب اسلامی است و ثمره عاشورا انقلاب اسلامی است، رهبر ما یک رهبر عاشورایی، انقلابی و استکبار ستیز و تربیت یافته مکتب عاشوراست . 

مدیركل اوقاف و امور خیریه استان گیلان گفت: محرم انگیزه وقف و وقف مایه تعظیم شعائر دینی است؛ چنان که شاهد هستیم همه‏ ساله نیات زیادی در جای جای كشورمان به دست واقفین صرف مراسم اطعام، ذکر مصائب و عزاداری سیدالشهدا(ع) و رسیدگی به فقرا و مستمندان می‏‌شود.

 

منبع: ایسنا