در تاریخ 20 دسامبر 2013، مجمع عمومی سازمان ملل متحد (UNGA) در 68اُمین نشست خود، روز سوم مارس (12 اسفند) را به عنوان روز جهانی حیات‌وحش اعلام کرد.

هدف از نام‌گذاری روز جهانی حیات‌وحش

هدف UNGA از نام‌گذاری این روز، افزایش آگاهی و شناخت از حیوانات و گیاهان وحشی جهان و همچنین حفاظت از انواع گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر بیان شده است.


12 اسفند؛ روز جهانی حیات‌وحش


شعار روز جهانی حیات‌وحش سال 2019

شعار روز جهانی حیات‌وحش در سال 2019 تحت عنوان «زندگی زیر آب: برای مردم و زمین» اعلام شده است.


پیشنهاد مطالعه:

انیمیشن رویا (Dream)؛ مرثیه‌ای تاثیرگذار بر حیات‌وحش


اهمیت زندگی زیر آب؛ برای مردم و کره زمین

اقیانوس شامل 200،000 گونه منحصر به فرد شناسایی شده است، اما تعداد واقعی آن ممکن است تا میلیون‌ها گونه نیز باشد.
در کل، ارزش بازار منابع و صنایع دریایی و ساحلی در حدود 3 تریلیون دلار در سال تخمین زده می‌شود، یعنی چیزی حدود 5‌درصد از تولید ناخالص داخلی جهان. همچنین معیشت بیش از سه میلیارد نفر به تنوع زیستی دریایی و ساحلی، بستگی دارند.

زندگی و حیات‌وحش دریایی، تمدن و توسعه انسانی را برای نسل‌های متمادی، از تامین غذا تا دستیابی به مواد خام برای صنایع‌ و ساخت‌و‌ساز به ارمغان آورده است و به زندگی ما از طریق فرهنگی، معنوی و تفریحی به طرق مختلف، غنا بخشیده است و اینک ظرفیت زندگی زیر آب برای ارائه این خدمات به شدت تحت شعاع قرار گرفته است، زیرا اقیانوس‌های ما و گونه‌هایی که در آن زندگی می‌کنند نیز در معرض خطر انقراض قرار گرفته‌اند.


بیشتر بدانیم:

آیا با صندوق جهانی حیات‌وحش (WWF) آشنا هستید؟


اکنون 40‌درصد از اقیانوس‌ها به شدت تحت تأثیر سوء استفاده از گونه‌های دریایی و همچنین تهدیدات دیگر همانند آلودگی‌های زیست محیطی، از دست دادن زیستگاه‌های ساحلی و خطرات تغییرات آب و هوایی قرار دارند.
همه این موارد تأثیرات بسیار مهمی در زندگی و معیشت کسانی‌که به خدمات اکوسیستم دریایی وابسته هستند، علی الخصوص زنان و مردانی که در جوامع ساحلی زندگی می‌کنند، خواهد داشت.

سال 2019، اولین سالی است که روز جهانی حیات‌وحش بر زندگی زیر آب متمرکز شده است. این روز فرصتی است مغتنم برای بالا بردن آگاهی درباره تنوع غذایی، توجه به زیبایی‌های حیات زیر آب، اهمیت حیات گونه‌های دریایی در توسعه انسانی و توسعه پایدار و همچنین اطمینان از ادامه‌دار بود خدمات دریایی به نسل‌های آینده.


منبع: وبسایت undp

نسخه انگلیسی این مطلب