به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا محمد زاده» در نشست رونمایی از سامانه مددجویی «ویکی نیکی» گفت: «اوقاف یک نهاد دینی است که رفتار و عملیات آن به طور کامل سنتی بود و دولت‌های گذشته نیز در عرصه مدیریت آن ورود نمی‌کردند.»
وی افزود: «در ده سال گذشته این نهاد الکترونیکی به‌روز و کلیه اطلاعات و آمار در بخش درآمد‌ها و هزینه‌‌ها شفاف سازی شده که امر بسیار مهمی است.»
محمدزاده گفت: «اکنون همه می‌دانند اوقاف چقدر درآمد دارد؟ کجا هزینه می‌شود؟ و چقدر هزینه می‌کند؟ ضمن آنکه در بخش نذورات نیز شفاف سازی‌های لازم صورت گرفته است.»
وی درباره کسانی که باید خدمات بگیرند افزود: «دو موضوع مهم شناسایی و میزان نیاز افراد وجود دارد تا نیاز آن‌ها برطرف شود ضمن آن انجام این امر برعهده سازمان اوقاف است.»
محمدزاده گفت: «نیازمند فقط فقیر نیست. باید به کسانی که فکر و اندیشه دارند و می‌خواهند آن را به محصول تبدیل کنند نیز کمک شود.»

وی افزود: «با پی‌گیری‌ها و نشست‌هایی که برگزار شد «ویکی نیکی» پایه‌گذاری شد تا مددکاران و مددجویان اطلاعات را بارگذاری کنند و کسانی که می‌خواهند فعالیت خیر‌خواهانه داشته باشند و کسانی که می‌خواهند خدمات از این مجموعه بگیرند به شکل راحت‌تر و بهتری با هم ارتباط برقرار کنند.
محمدزاده گفت: «این‌ها می‌توانند خدمات متقابلی به هم بدهند، نهاد‌های خیریه از مسائل آگاه می‌شوند و برای رفع آن می‌کوشند.»
وی افزود: «ما نیاز‌های جامعه را در زمان‌های مختلف نمی‌دانیم و باید بدانیم در حال حاضر در چه جایگاهی هستیم. با بانک اطلاعاتی ویکی نیکی می‌توانیم برای آینده سرمایه‌گذاری و با هماهنگی بین دستگاه‌ها شفاف سازی کنیم. عده‌ای به ما می‌گویند این ثروتی که دارید چه می‌کنید؟ در این سامانه همه چیز مشخص می‌شود تا اعتماد مردم به اوقاف بیشتر شود.»

سامانه مددجویی «ویکی نیکی» نخستین سامانه تخصصی ارائه خدمات در حوزه اقدامات بشر دوستانه در ایران است که با هدف بالا بردن کیفیت و اثر بخشی خدمات در حوزه نیکوکاری، شروع به کار کرده است.

در پایان این مراسم تفاهم نامه‌ای درباره معرفی مؤسسات خیریه علاقه‌مند به فعالیت در فضای مجازی به وزارت ارشاد برای دریافت نشان ملی رسانه‌های دیجیتال، میان سازمان اوقاف و امورخیریه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا شد.

 منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران