معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به آغاز «طرح مهر تندرستی» گفت: این طرح به مناسبت روز مددکاری و در راستای کمک به بیماران بی‌بضاعت و تامین دارو و هزینه‌های بستری با اجرای نیات ۱۰۷۱ موقوفه در سطح ۲۷ استان کشور اجرا می‌شود.


به گزارش ویکی‌نیکی و به نقل از ایکنا، «حجت الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی» با بیان اینکه یکی از رسالت‌های خطیر سازمان اوقاف و امور خیریه‌، نظارت و صیانت بر نحوه اجرای صحیح و امینانه نیات واقفان خیراندیش و حراست از این امانات است که عهده‌دار آن است‌، اظهار کرد: از آنجا که تاکنون اجرای نیات واقفین در سطح کشور از رویه ای واحد برخوردار نبوده و بعضا با اعمال سلایق مواجه می‌گردید‌، لذا به جهت رعایت مصلحت و منافع وقف و نیات واقفین و به لحاظ برون‌ رفت از وضعیت کنونی «ویژه‌ برنامه‌‌های اجرای امینانه نیات واقفین» و «طرح مهر تندرستی» در حوزه بهداشت و درمان اجرا می‌شود تا قابلیت کنترل‌، نظارت‌، گزارش‌ گیری‌، اطلاع‌ رسانی و نهایت بهره‌ وری از ظرفیت بالقوه و بالفعل موقوفات درمانی را در برداشته باشد.

وی با اعلام اینکه «طرح ملی مهر تندرستی» با هدف اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات‌؛ دارو و درمان و سلامت، بارویکرد شفاف‌ سازی و اطلاع‌ رسانی از آثار و برکات وقف اجرا می‌شود‌، افزود: شناسایی افراد نیازمند‌، مطابق نیات واقفین و بهره‌ مندی از اجرای نیت‌، ایجاد وحدت رویه در سراسر کشور برای اجرای امینانه نیات واقفین و نظام‌مند کردن آن‌‌، اطلاع‌ رسانی نسبت به آثار و برکات اجرای نیات واقفین در جامعه‌، زمینه‌ سازی ایجاد وقف جدید متناسب با نیازهای روز‌، ترغیب‌، تشویق و جذب خیرین در امر کمک به بیماران نیازمند و تامین هزینه‌‌‌های درمانی نیازمندان و گسترش وقف تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی وقفی و خیریه از دیگر اهداف این طرح است.

«حجت الاسلام شرفخانی» با اشاره به اینکه نیاتی که واقفان خیراندیش برای تامین هزینه‌های بستری‌، دارو درمان و پیشگیری از بیماری نیازمندان‌، ایتام‌، بی‌سرپرستان و افراد نیازمندان در نظر گرفته‌اند‌، در این طرح هزینه می‌شود‌، افزود: در مجموع ۱۰۷۱ موقوفه مرتبط با دارو و درمان و سلامت در کشور موجود است که این موقوفات دارای ۱۱۴ هزار و ۶۲۲ رقبه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مجموع موقوفات مرتبط با طرح مهر تندرستی ۱۰۷۱ موقوفه است‌، تصریح کرد از این تعداد نیز ۷۸۴ موقوفه منفعتی دارای درآمد، و در ۲۷ استان دارای موقوفه درمانی هستیم که تهران بیشترین و ایلام از کمترین موقوفه برخوردار است .

«حجت الاسلام شرفخانی» با بیان اینکه طرح «مهر تندرستی» در بقاع متبرکه شاخص و مراکز درمانی موقوفه با حضور واقفان و خیرین برگزار می شود ، تصریح کرد: دریافت کنندگان خدمات در این طرح با عنایت به وقفنامه و نیت واقف و پس از آن به ترتیب اولویت عبارتند از‌: بیماران سرطانی‌، بیماران خاص و صعب العلاج و بیماران مستمند‌، ایتام، بی‌سرپرستان، مددجویان اجتماعی، دانشجویان و طلاب علوم دینی‌، اصحاب بقاع متبرکه و سایر اقشار نیازمند جامعه هستند‌.

وی با بیان اینکه در معرفی بهره‌مندان طرح برخی ادارات همکاری دارند گفت: ادارات و دفاتر نمایندگی اوقاف، هیئت‌های امنا و مراکز فرهنگی بقاع متبرکه، ائمه جمعه و جماعات، مراکز بهداشتی و درمانی، متولیان موقوفات و انجمن‌های خیریه در معرفی مشمولان طرح با ادارات اوقاف همکاری دارند.

شرفخانی با اشاره به برخی موقوفات شاخص درمانی کشور تصریح کرد: موقوفه حاج محمد نمازی در شیراز، موقوفه شمس‌ فرعدل در تهران، موقوفه عبدالله رضوی در خراسان رضوی، موقوفه دکتر علینقی کنی در مازندران، موقوفه قراگوزلو در همدان، موقوفه ابوالقاسم مفرح در تهران و... از جمله موقوفات شاخص درمانی کشور هستند.


منبع:ایکنا