جمعیت هلال‌احمر ضمن قدردانی از نوع‌ دوستی و همدردی بی‌‌وقفه هموطنان با مردم آسیب‌دیده در زلزله کرمانشاه، تاکید کرد که با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر نیاز مناطق زلزله‌زده به کمک‌های امدادی در ماه‌های آینده، از مردم نوع‌دوست ایران تقاضا می‌شود تا یک‌باره همه کمک‌های خود را روانه مناطق زلزله‌زده نکرده و با مدیریت صحیح به فکر ماه‌‌های آتی و نیاز مردم زلزله‌زده به این کمک‌ها در چند ماه آینده نیز باشند.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از  ایسنا و بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، با توجه به ضرورت مدیریت یکپارچه و هدفمند ارائه خدمات و کمک‌های امدادی به خانواده‌های آسیب‌دیده از زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه؛ جمعیت هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای از تمامی هموطنان خواست تا با نهادهای امدادی متولی در مناطق آسیب‌دیده بیش از پیش همکاری کنند. در این اطلاعیه آمده است:
 «از روزهای ابتدایی وقوع زلزله در کرمانشاه شاهد سیل عظیم کمک‌های امدادی مردم نوع‌ دوست ایران به مناطق زلزله‌زده هستیم که این سطح از همدردی با مردم آسیب‌ دیده منطقه جای تقدیر ویژه دارد. هم‌ اکنون حجم انواع کمک‌های غیرنقدی مردمی به سطحی رسیده است که بسیاری از این کمک‌ ها در کنار خیابان‌ های مناطق زلزله‌زده انبار شده و به علت اشباع منطقه از انواع کمک‌ های مردمی اعم از پوشاک، پتو، لوازم اولیه زندگی و ... عملا بدون استفاده مانده و با توجه به پیش‌بینی روزهای بارانی برای کرمانشاه، امکان زیر باران ماندن و بلااستفاده ماندن این کمک‌ها وجود دارد.

از سوی دیگر با وجود تاکیدات بسیار نهاد مردمی جمعیت هلال‌احمر به همه هموطنان مبنی بر اهدای کمک‌های نقدی به زلزله‌زدگان و تاکید بر پرهیز از اهدای کمک‌های غیرنقدی و به‌ خصوص حضور انفرادی در مناطق زلزله‌زده، شاهد سیل عظیم کاروان‌های شخصی و انفرادی به منطقه هستیم که متاسفانه نه تنها روند امدادرسانی و دسترسی به مناطق تحت آسیب را کم کرده، بلکه موجب شده است تا این کمک‌‌ها به درستی مدیریت نشده و اکنون شاهد این هستیم که بسیاری از همین کمک‌های مردمی به علت عدم نیاز مردم آسیب‌دیده در گوشه‌ های خیابان رها شده و از سویی در برخی دیگر از مناطق که دسترسی کم‌تری از سوی مردم به آن‌ها وجود دارد، شاید نیاز به این کمک‌ها احساس شود.

بر این اساس بار دیگر از هموطنان بشر دوست ایران اسلامی تقاضا می‌شود تا از این پس دست‌کم برای مدیریت توزیع کمک‌های خود با نهادهای متولی این امر در مناطق زلزله‌زده هم‌فکری و مشارکت کنند.


این نهاد مردمی با وجود اینکه معتقد است حضور انفرادی مردم در مناطق زلزله‌زده موجب کندی روند امدادرسانی و دشواری مدیریت توزیع کمک‌ها می‌شود، به درخواست مردم برای اینکه خودشان کمک‌ها را به زلزله‌زدگان برساند، احترام گذاشته و از آن‌ها درخواست می‌کند تا دست‌کم برای انتقال هرگونه کمک خود به مناطق زلزله‌زده، با متولیان مطلع هلال‌ احمر که در جریان نیازهای شهرها و روستاهای زلزله‌زده هستند، از طریق شماره (02185632435) یا (09123174867) مشورت کنند.


به علاوه تمامی موسسات خیریه، ایرانیان خارج از کشور، هنرمندان، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی که اقدام به جمع‌آوری کمک‌های نقدی مردمی کرده‌اند نیز می‌توانند با هماهنگی هلال‌ احمر از نیازهای واقعی موجود اطلاع کسب کرده و کمک‌های جمع‌آوری‌شده را بهینه و با نظارت خود صرف کنند.

لازم به ذکر است با توجه به پیش‌بینی‌ها مبنی بر نیاز مناطق زلزله‌زده به کمک‌های امدادی در ماه‌های آینده به‌منظور بازگرداندن منطقه به شرایط ثبات قبل از زلزله، همکاران هلال‌ احمر شبانه‌روز در خدمت زلزله‌زدگان خواهند بود و لذا از مردم نوع‌ دوست ایران تقاضا می‌شود تا یک‌باره همه کمک‌ های خود را روانه مناطق زلزله‌زده نکرده و با مدیریت صحیح به فکر ماه‌های آتی و نیاز مردم زلزله‌زده به این کمک‌ها در چند ماه آینده نیز باشند.»