نایب‌ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بر لزوم شفافیت اطلاعات مالی سازمان‌‌ها و شرکت‌‌های خیریه کشور، نهادها و سازمان‌‌های وقفی، صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و نهادهای انقلاب اسلامی تاکید کرد.

«محمدرضا پورابراهیمی»، نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواستار تسریع در اجرایی شدن بند ۶ اصل ۴۴ قانون اساسی و توجه وزارت اقتصاد به اجرایی شدن این بند شد.

وی با بیان این مطلب درباره اجرایی شدن قانون شفافیت ساختار و اطلاعات مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های دولتی گفت: این قانون از ۱۵ بهمن ۹۳ لازم‌ الاجرا شده است اما با توجه به اینکه هنوز هیچ یک از نهادهای دولتی و شبه‌دولتی اقدام به ارائه صورت‌های مالی به سازمان بورس نکردند از طریق وزارت اقتصاد و سازمان بورس پیگیر نظارت بر اجرای قانون هستیم.

نائب‌ رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بر اساس این قانون مجموعه شهرداری‌ها، بنیادهای نظامی که شرکت‌های اقتصادی دارند، سازمان‌ها و شرکت‌های خیریه کشور، نهادها و سازمان‌های وقفی، صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و نهادهای انقلاب اسلامی موظف هستند اطلاعات مالی خود را شفاف‌سازی کرده و آن را نزد سازمان بورس و اوراق بهادار افشا سازی کنند.

«محمدرضا پورابراهیمی» گفت: با این اقدام در واقع سازمان بورس مسئولیتی بسیار بزرگ برعهده می‌گیرد و باید کارگروهی جدید و چارت سازمانی جدیدی برای خود تعریف و اجرا کند.

وی با بیان اینکه هم اینک حدود ۴۰ هزار خیریه در کشور وجود دارد که از آن‌ها هیچ صورت مالی به صورت شفاف منتشر نشده است گفت: به عنوان مثال یک شرکت خیریه دارای یک شرکت هواپیمایی با ارزش ۴ میلیارد دلار است که حتی از آن یک صفحه صورت حساب مالی وجود ندارد.

«محمدرضا پورابراهیمی» با بیان اینکه بین ۱۵ تا ۱۷ درصد دارایی‌های کشور وقفی است و البته متوسط نرخ بازدهی دارایی‌های وقفی کشور حدود یک چهارم بازده سایر سرمایه‌گذاری‌هاست افزود: امروزه در دنیا با ایجاد صندوق‌های وقفی بر عملکرد مالی هر نوع وقفی نظارت می‌شود تا علاوه بر شفافیت مالی، بازدهی بنگاه‌های وقفی بالا برود.

«محمدرضا پورابراهیمی» با بیان اینکه در موقع تصویب این قانون، برخی از ورود به نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری ایراد می‌گرفتند افزود: با استعلاماتی که از شورای نگهبان گرفته شد قرار شد همه نهادهای زیر نظر مقام معظم رهبری نیز مشمول شفافیت مالی باشند و این در واقع بزرگترین خدمت و باعث اقتدار نظام است.منبع: ایکنا