دلتان برای قطع شدن درختان و خشک شدن رودخانه‌ها می‌سوزد؟! از دیدن زباله‌های پلاستیکی در دامان طبیعت، ناراحت می‌شوید؟! دیدن اخبار مربوط به گونه‌های در حال انقراض حیوانات، ناراحتتان می‌کند؟!

همه این‌ها یعنی شما یک دوستدار محیط‌ زیست هستید. پس بیایید با بهترین راه‌های مهربانی با محیط‌ زیست که درعین‌حال شاید ساده‌ترین آن‌ها هم باشند، تولید زباله خانگی را کاهش دهیم...
نه به کیسه‌های پلاستیکی

اولین و دم‌دستی‌ترین راه‌حل کاهش تولید زباله، کاهش استفاده از کیسه‌های پلاستیکی است.
تقریباً همه ما می‌دانیم که کیسه‌های پلاستیکی، قاتل طبیعت هستند. اگر شخصیتا آدم صرفه‌جویی نیستید و عاشق این هستید که بی‌محابا خرج کنید، بهتر است بدانید یکی از چیزهایی که بدون‌شک صرفه‌جویی در آن خوب و پسندیده است، عدم خرید کیسه‌های پلاستیکی است.
به‌سادگی به فروشنده بگویید پلاستیک نمی‌خواهید.
اگر وسیله نقلیه شخصی دارید داشتن یک ساک‌دستی کنفی، کار بسیار راحتی است. اگر هم معمولاً پیاده به خرید می‌روید باز هم موضوع پیچیده‌ای نیست و می‌توانید یکی از آن‌ها را تا کرده به‌آسانی در کیف‌دستی خودتان حمل کنید.همین خساست در مصرف نایلون‌های پلاستیکی خود اقدام فردی بی‌نظیر است که از تولید زباله خواهد کاست.


ظروف یکبارمصرف نخرید

وقت آن رسیده استفاده از ظروف یکبارمصرف را که چند سالی است حسابی در مهمانی‌ها و تولدها باب شده، به‌طور کامل فراموش کنیم.
درست است شستن ظروف، کار‌ سخت و گاهی ناخوشایند است اما یادمان باشد این‌همه ظروف پلاستیکی فقط برای یک مهمانی ساده، کلی زمان و هزینه می‌طلبد تا بازیافت شود، پس بهتر است تنبلی را کنار گذاشته و در ظروف‌خانه از مهمانانمان پذیرایی کنیم.هم شیک‌تر است و هم آسیب کمتری به زمین خواهید زد.

کاغذ کمتری مصرف کنیم

باوجود اینکه استفاده از کاغذ هر روز و هرروز کمتر می‌شود اما بازهم درختان زیادی برای تولید کاغذ هرساله از بین می‌روند. هرچند نوشتن روی کاغذ هنوز برای خیلی از ما خوشایند است و نوستالژی دل‌نشینی است،
اما وقت آن رسیده تا فناوری را تمام و کمال بپذیریم و کتاب‌های الکترونیک بخوانیم و به‌جای نامه‌نگاری‌های بیهوده ایمیل بزنیم.


سعی کنیم در صورت استفاده از کاغذ حتماً از دو روی آن استفاده کرده و در مصرف آن خساست به خرج دهیم.
بعد از مصرف هم واضح است که نباید کاغذهای باطله را داخل سطل زباله بیندازید و برای بازیافت، باید آن‌ها را جداگانه جمع‌آوری کنید.


وسایل کهنه خانه‌مان را دور نریزیم

در بسیاری از کشورهای دنیا مرسوم است که افراد وسایل کهنه و بی‌استفاده خانه خود را در روزی خاص از هفته، جلوی در خانه‌شان می‌گذارند تا دیگران اگر به آن نیاز دارند، بدون پرداخت هزینه‌ای و یا گاهی با اندکی تعمیر، از آن استفاده کنند.اگر وسیله‌ای در خانه دارید که دیگر به کارتان نمی‌آید یا می‌توانید در سایت‌های دست‌دوم‌فروشی آگهی‌اش کنید یا ایده بهتر اینکه با 137 تماس بگیرید.
ماموران شهرداری به خانه‌تان می‌آیند و وسیله موردنظر را بدون هیچ هزینه‌ای و کاملاً رایگان با خودشان می‌برند. اگر نیاز باشد تعمیر کرده و در آخر به دست خانواده‌های نیازمند می‌رسانند. چه چیزی بهتر از این؟


نِی استفاده نکنیم

استفاده از نی برای خوردن نوشیدنی‌ها را بگذاریم برای بیماران و کودکانی که قادر به نوشیدن نیستند. باور کنید اصلاً کار سختی نیست که در رستوران‌ها نی را کنار بگذاریم. هرکدام از ما با رعایت این نکات کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت، هرساله کمک شایانی به محیط‌زیست خواهیم کرد.


بطری‌های شیشه‌ای به‌ جای پلاستیکی

مواد‌غذایی آن‌قدر تنوع دارند که در انواع بسته‌بندی‌ها، تولید و عرضه می‌شوند. هنگام خرید‌کردن نوشیدنی‌ها و یا مواد غذایی، بسته‌بندی‌های شیشه‌ای را انتخاب کنید.
شیشه ماده فوق‌العاده‌ای است که تا 15 بار می‌تواند در چرخه تولید و بازیافت قرار بگیرد، بدون اینکه ذره‌ای از کیفیت و دوامش کاهش پیدا کند. بازیافت این ماده از تولید دوباره‌اش مقرون‌به‌صرفه‌تر است و روی‌هم‌رفته نسبت به پلاستیک با طبیعت بسیار مهربان‌تر است.


فیلتر و تصفیه‌کننده‌های آب استفاده کنید

برای شما که نگران سلامتی خودتان هستید یا در شهرهایی از ایران زندگی می‌کنید که آب کیفیت خوبی ندارد، استفاده از یک فیلتر آب برای یخچال یا شیر آب خانگی‌تان، ایده بسیار بهتری نسبت به خریدن مدام آب‌معدنی است. اینکه جعبه جعبه آب‌معدنی به خانه می‌آورید ابداً اتفاق خوشحال‌کننده‌ای نیست.
کافی است کمی به مضرات بطری‌های پلاستیکی در طبیعت فکر کنید، اینکه در صورتیکه بازیافت نشوند، بیش از 500 سال در طبیعت خواهند ماند.


پاک‌کننده‌های طبیعی در منزل بسازیم

برای پاک‌کردن شیرآلات، ظرفشویی، هود و گاز خانه‌تان می‌توانید به راه‌هایی جز محلول‌های شیمیایی آسیب‌زا فکر کنید. بوی بد این شوینده‌ها و آسیب‌هایی که به پوستتان می‌رسانند، همچنین خطرات احتمالی که برای کودکانتان دارند به‌اندازه کافی دلایل محکمی برای استفاده نکردن از آن‌ها خواهد بود. آسیب این مواد به طبیعت، با بسته‌بندی‌های عموماً پلاستیکی، مزید بر علت است. برای ساختن این پاک‌کننده‌های خانگی کافی است یک سرچ ساده در گوگل انجام دهید، صدها صفحه باز خواهد شد که کمکتان می‌کند برای همیشه پول خرید شوینده‌ها را در جیبتان ذخیره کنید.

دستمال‌کاغذی کمتر مصرف کنیم

استفاده از دستمال‌کاغذی امروزه تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر شده است، اما برای مصارف بهداشتی شخصی باز هم می‌شود کمی صرفه‌جویی کرد.
مصارف خانگی مثل تمیز کردن سفره و دستمال کشیدن و گردگیری را واقعاً می‌شود با دستمال‌های پارچه‌ای هم انجام داد.
فقط کمی تنبلی را کنار بگذارید و دستمال‌های پارچه‌ای را هرچند وقت یک‌بار بشویید. برای تهیه دستمال پارچه‌ای هم مثل قدیم‌، کافی است از لباس‌های کهنه‌شده‌مان استفاده کنیم.برای خرید دستمال‌کاغذی، هرماه یا هرچند ماه یک‌بار سراغ بسته‌بندی‌های بزرگ با تعداد بیشتری برویم که هم ارزان‌تر است و هم پلاستیک بسته‌بندی کمتری دور خواهیم ریخت.

ایده خریدن جای دستمال‌کاغذی که تنوع بسیاری هم در بازار دارند، فکر خوب دیگری است؛ هر بار با دستمال‌کاغذی‌های بدون بسته‌بندی(فله‌ای) که در تعداد بالا هم فروخته می‌شوند و ارزان‌ترند را خریداری کنید.

برای بکارگیری راهکارهای ساده بالا، از خودتان شروع کنید و منتظر هیج نیرو یا شخصی جهت بهبود شرایط زیست محیطی نباشید.
ویکی نیکی به شما پیشنهاد می‌کند، کیسه‌های پارچه‌ای که زنان سرپرست خانواده تولید می‌کنند خریداری و آن‌ها را جایگزین کیسه‌های پلاستیکی کنید. 


منبع : مجله نیکوپی