پوستر «آخرین بسته هوای پاک» دارای سناریویی است که به آلودگی هوا توسط بشر اشاره می‌کند. ما آثار بی‌شمار محیط زیستی در باب هوای پاک، محیط زیست، آلودگی هوا… با فضاسازی تاریک و سیاه از نظر مفهومی و بصری در دهه‌های اخیر مشاهده کرده‌ایم، اغلب شرح وضیعت حال، راه‌های حفظ و آلوده نکردن محیط زیست اشاره می‌کنند، اما سناریوی آخرین بسته هوای پاک برخلاف جریان رایج و برخلاف ظاهر روشن، پیام تلخ و غم آلودی در دل خود دارد که برای ما زمینیان به تصویر کشیده و از ارائه پیام‌های تکراری خودداری کرده است، پیامی که به نوعی آینده زمینیان را، اکنون به مقابل دیدگان به نمایش می‌گذارد.


در این پوستر شما با یک بسته پستی عظیم‌الجثه در فضای پاک و روشنی که بر روی آن برچسب پستی‌ای حاوی اطلاعات مرتبط با آن درج و درون آن با هوا پر شده و اطراف آن تعدادی انسان که در حال جمع شدن هستند، مواجه می شوید. در نگاه دوم متوجه عبارت ( آخرین بسته هوای پاک ) در قسمت (جزئیات بسته ارسالی) می‌شوید، فرستنده (From) این بسته محیط زیست و دریافت کننده (To) آن بشر می باشد که طبیعت توسط «اداره پست مرکزی محیط زیست» در سال ۲۰۳۰ برای بشر ارسال کرده است.

در اطراف بسته هوای پاک ۲۰ عدد فیگور چیدمان شده است. از نظر مفهومی نماد ۲۰ سرزمین پاک و پیشرو در حفظ محیط زیست از قبیل: هامبورگ، شیکاگو، کپنهاگ، هلسینکی، وین، ژنو… می باشد، در این پوستر ساکنان شهرهای نامبرده را تنها انسان‌های باقی‌مانده، بر روی سیاره زمین در سال ۲۰۳۰ پیش‌بینی می‌کند و مابقی ساکنین زمین قربانی عدم مسئولیت و سهل‌انگاری خود در قبال هوای پاک و محیط زیست شده‌اند. از نظر بصری نوع چیدمان فیگورها به چرخش چشم مخاطب در فضای کادر و درعین حال دیده شدن آن ها در پلان دوم و تمرکز مخاطب بر روی سوژه اصلی اثر انجام پذیرفته است. حضور اندک فیگورها و ایجاد فضاهای منفی در این پوستر به نابودی و خالی از سکنه شدن سیاره زمین دلالت دارد.در این پوستر لی اوت در همان برچسب (اطلاعات برچسب) چیدمان شده که در پلان اول عبارت اصلی که نام پوستر نیز می‌باشد. یعنی ( آخرین بسته هوای پاک ) با رنگ قرمز به نمایش درآمده است. با بیانی دیگر، برچسب پستی همان باکس لی اوت پوستر می‌باشد که با برچسب‌های پستی معمول، تفاوت هایی دارد و به صورت انحصاری به «اداره پست مرکزی محیط زیست» اختصاص داده شده است. بار کد قرار گرفته روی برچسب نیز دارای شماره منحصر به فردی است که به سن تقریبی سیاره زمین در سال ۲۰۳۰ اشاره دارد. این برچسب با الگوبرداری از برچسب پستی رایج بین‌المللی به منظور جلوگیری از ایجاد حس غریب و نا آشنا و بازآفرینی و هدایت حافظه مخاطب پس از مواجه با آن طراحی گردیده است. (تمامی جزئیات در باکس لی اوت با مفهوم درج گردیده است، برای مطالعه جزئیات به فریم برچسب مراجعه فرمایید).

ایجاد فضای روشن و قرار گیری بسته هوای پاک، بیان گر آخرین قطعه زمین عاری از آلودگی است که پیام‌آور وجود اندک امیدی برای حفظ آن توسط بشر می‌باشد. حفظ خط قرمز در بالای بسته از لحاظ مفهومی تاکید بر هشدار پس از مصرف محتوی بسته و عبور از آن می باشد و از نظر بصری ایجاد تعادل با لی اوت و تکامل چرخش چشم مخاطب در کادر است.

ایده این پوستر در اصل، در قالب هنر مفهومی و چیدمان در فضای شهری در سال ۱۳۸۸ خلق و پردازش گردید. در قالب هنر مفهومی، «آخرین بسته هوای پاک» در ابعاد غول‌آسا در فضای شهری و مسیر رفت و آمد جامعه قرار می‌گرفت که بر روی آن برچسب پستی با همین اطلاعات قرار داشت که در طول مدت یک ماه رفته رفته هوای آن تخلیه می‌شد و فرایند مرگ تدریجی جامعه پس از پایان هوای پاک موجود در ابعاد غول آسا توسط افراد جامعه رویت می‌شد… .

سناریو و طرح هنر مفهومی به سازمان‌ها و حامیان محیط زیست در همان سال‌ها ارسال گردید که طبق معمول، مجوز اجرای آن از جانب مسئولین مربوطه با بن بست مواجه شد، به همین سبب سرانجام برای اکران و ثبت بصری ایده تصمیم به تغییرات متناسب با رسانه پوستر به صورت مقطعی در قالب پوستر به نمایش درآمد. تلاش می‌شود فرمت اصلی آن (هنر مفهومی – چیدمان)، سال آینده در خارج از کشور به مرحله اجرا برسد.


در مجموع، «آخرین بسته هوای پاک» آینده ما ساکنان زمین، در یک قاب به نمایش درآمده که با مطالعه باکس لی اوت هر لحظه اعماق سیاه آن را بیش‌تر درک می‌کنیم. آینده ای که بدون استفاده از سیاه نمایی وضع سیاه این روزهای بشر، با استفاده از یک سیستم آشنای پستی برای انسان مصرف‌کننده، پیامش را روشن اما تلخ و دردناک با نگرشی نوین، منسجم و واضح به تصویر کشیده است، آینده‌ای که با وضع موجود، چندان دور هم نخواهد بود».

امیر (بابک) بایرامی، طراح و ایده‌پرداز هنری این پروژه بوده است.

 

منبع: روز رنگ