مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان با قرائت پیام دبیر کل سازمان ملل و حضور توان یابان، کارشناسان و مسئولان حوزه معلولیت در مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد برگزار شد.
در این مراسم که بخش‌های مختلف آن توسط هنرجویان و کارآموزان رعد اجرا شد، ابتدا «سید مهدی موسوی» یکی از کارآموختگان و دانشجویان مجتمع و مرکز آموزش علمی کاربردی رعد در مطلبی با عنوان «ناگفته‌های یک شهروند» با اشاره به اهمیت مناسب سازی معابر عمومی افزود: «سهولت در رفت و آمد معلولان برای جوامع شهری لازم است و به پویایی و تحرک این قشر بسیار کمک می‌کند.»
وی در ادامه افزود: «امکانات شهری هم با نیازهای افراد دارای معلولیت انطباق ندارد و استفاده از آن‌ها برای افراد توان‌یاب آسیب‌هایی را در پی دارد.»  در ادامه «محمد رجایی‌مقدم» معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران با حضور در جایگاه و قدردانی از مجتمع رعد که هر سال مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولان را برگزار می‌کند، پیام «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد را برای حاضران قرائت کرد.
در بخشی از این مراسم برگزیدگان چهارمین جشنواره توان‌یاب و فضای مجازی با عنوان توسعه دهندگان برترین اپلیکیشن‌های معرفی و تجلیل شدند که بر اساس آرا هیأت داوران که متشکل از نمایندگان مجتمع رعد، شرکت اپلیکیشن ساز پازلی، شرکت توسعه ارتباطات پیشگامان کویر یزد، کافه بازار و شرکت نرم افزاری چارگون بود.
اپلیکیشن‌های ورزش افراد دارای معلولیت با موضوع ترویج ورزش همگانی و معرفی ورزشگاه‌ای ویژه افراد دارای معلولیت و پارالمپیک یورو 2016 توسط «محمد رضا دشتی» مقام اول و اپلیکیشن «بام» با موضوع معرفی مکان‌های مناسب سازی شده برای افراد دارای معلولیت توسط «مانی رضوی زاده» مقام دوم و اپلیکیشن طب سنتی با موضوع فوائد طب سنتی توسط «معصومه حفیظی» مقام سوم این دوره از جشنواره را به خود اختصاص دادند.
گروه تئاتر «پیاده رو» به کارگردانی «مهدی بیاتی» با تلفیق هنرجویان توان یاب و بازیگران حرفه‌ای نمایشی را با تأکید بر اهمیت اشتغال افراد دارای معلولیت و اصلاح نگرش شهروندان به موضوع افراد دارای معلولیت اجرا کردند که مورد توجه و تشویق حضار قرار گرفت.
سپس گروه موسیقی سنتی رعد با حضور «اشرف رجبی»، «امیر همتیان»، «فدیا کوهی»، «مرضیه دیانت فر»، «آرزو براتی»، «حمید‌رضا رجبی»، «مهرداد خادمی»، «حسین قربانی» و «فرناز احمدی» یک قطعه فورکلوریک گوشه‌ای از توانایی‌های خود را به نمایش گذاشتند.
در بخش تشویق دانشجوی توان‌یاب از تلاش علمی «آرزو براتی» فارغ التحصیل مر کز آموزش علمی کاربردی «رعد» که اخیراً برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده است، با حضور مهندس «احمد میرزاخانی» رئیس هیأت مدیره مجتمع «رعد»، دکتر «حسین علاقه‌بند» رئیس مرکز و دکتر «محمود ایزدی» معاونت آموزشی-پژوهشی مرکز رعد تجلیل شد.
مهندس «میرزاخانی» با اشاره به موضوع تحقیق و پژوهش در حوزه افراد دارای معلولیت اشاره کرد: «برای ما اهمیت دارد که تجهیزات توان‌یابان در مجتمع رعد مطالعه و تحقیق شود و از ابتدا تأسیس مرکز آموزش علمی کاربردی رعد با همین رویکرد مورد توجه مسئولان رعد قرار گرفته بود.
وی با قدردانی از تلاش علمی دانشجویان توان‌یاب، افزود: «با وجود استعدادهای تحصیلی موفقی همچون «آرزو براتی» دور نخواهد بود روزی که مرکز علمی کاربردی رعد به یک پژوهشکده تولید تجهیزات مورد نیاز افراد توان یاب تبدیل شود.»
در بخش تشویق تیم ملی اعزامی به رقابت‌های جهانی ابی المپیک 2016 فرانسه از تلاش‌های 15 نفر مسابقه دهنده توان‌یاب با اهدا تندیس، لوح سپاس، دپیلم افتخار، هدایای اختصاصی ابی المپیک و هدیه نفیس مجتمع رعد، تجلیل شد.
همچنین 5 هنرمند توان‌یابی که تابلوهای نقاشی آن‌ها در مسابقات جهانی و نمایشگاه پارا‌آرت آسیایی توکیو 2016 حضور داشتند، ضمن معرفی با اهدا لوح سپاس و هدیه تجلیل شدند.
شایان ذکر است برای نخستین بار تمام بخش‌ها و آیتم‌های مراسم گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت شامل: اجرا، برنامه ریزی، دکلمه، موسیقی و... با محوریت و مشارکت کارآموزان و هنرجویان برگزار شد که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.