درباره «ویکی‌نیکی» بیشتر بدانیم


«ویکی‌نیکی» با مطالعه و رصد مشکلات حوزه نیکوکاری در ایران و با هدف توسعه فرهنگ صحیح نیکوکاری و تاثیرگذاری بیشتر فعالیت‌های نیکوکارانه در جامعه، از سال 1395 به صورت رسمی شروع به فعالیت نموده است.

در ایران آمار مشخصی از تعداد موسسات خیریه و سازمان مردم‌نهاد وجود ندارد. حتی بسیاری از موسسات بدون اینکه ثبت شده و یا مجوز داشته باشند در حال فعالیت می‌باشند.

بطور کلی خیریه‌ها در حوزه سلامت، آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی، محیط‌زیست، حمایت از حیوانات، زنان، کودکان و نوجوانان و... در جهت توسعه فرصت‌های برابر در آموزش علوم و فنون، رفاه و مهارت‌های اجتماعی، ترویج ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی، توسعه انسانی و اقتصادی و... ظاهر می‌شوند.
این تنوع در فعالیت‌ها و تفاوت‌های زیادِ خیریه‌ها در اندازه و محور فعالیت‌ها، سبب می‌شود تا مقایسه موسسات باهم کاری تقریبا غیرِ ممکن باشد. 

«ویکی‌نیکی» معیارهای ارزیابی و مقایسه‌ای بسیاری را با احترام به علایق و تلاش‌های موسسات خیریه، به صورت تقریبی استخراج نموده است.

البته روند مقایسه خیریه‌ها با یکدیگر کار آسانی نیست و احتیاج به بررسی‌های فراوانی دارد. ولی از آنجا که «ویکی‌نیکی» می‌خواهد همه چیز را ساده‌تر سازد بنابراین معیارهای مقایسه‌ای مشترکی را برای انواع مختلفی از موسسات، پیشنهاد می‌کند و موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

  • تاثیرگذاری خیریه‌ها
    موضوع مورد اهمیت برای مقایسه خیریه‌ها، میزان تاثیر آنها طی زمان بر جامعه است چرا که فقط مقایسه و در نظر گرفتن شاخص مالی موسسات، اطلاعاتی درباره میزان موفقیت آن‌ها ارائه نخواهد داد. «ویکی‌نیکی» برای درک این موضوع از «طرح تغییر» آن‌ها بر روی ذی‌نفعان و جامعه خیریه‌ها استفاده می‌کند.
  • تاثیر فعالیت خیریه‌ها بر اساس اهداف و طرح تغییر آن‌ها
    هرچند اندازه‌گیری تاثیر فعالیت خیریه‌ها بر اساس اهداف و طرح تغییر صورت می‌گیرد، اما برخی موسسات به دلیل داشتن فعالیت‌های بیشتر، متقابلا تاثیرگذاری قابل توجه‌تری نیز دارند.
  • ارزش‌ها و اصول اخلاقی هر خیریه
    هر خیریه برای خود فلسفه وجودی دارد که آن را در بیانیه ماموریت خود اعلام و به آن‌ها عمل می‌کند. مأموریت و ارزش‌های معرفی شده در هر خیریه باید در تمام اقدامات موسسه به منظور مقابله با چالش‌های موجود در جامعه، نمود داشته باشد و برای هرکسی چه داوطلبان، چه ذی‌نفعان و چه اعضای عادی و علاقمند به ماموریت موسسه، آشکار و ملموس باشد.