انجمن اتیسم ایران؛ همایش تکرار (ترسیم مقام والای مادر)، با هدف تجلیل از مقام مادران اتیسم صبح دوشنبه با حضور مسئولان و هنرمندان کشور در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی برگزار کرد.

به گزارش ویکی نیکی؛ همایش تکرار، به منظور اطلاع از حقوق شهروندی، آسیب های پیش روی مادران و انتظارات آن‌ها از جامعه با حضور جمعی بزرگ از مادران دارای فرزند  اتیسم برگزار شد که در انتهای برنامه از مادران دارای فزرند اتیسم تجلیل شد.


ابتدای این همایش پیام دکتر ابتکار خوانده شد متن این پیام به شرح زیر است:

اتیسم از آنجا که علت اشکال در برقرار کردن رابطه با دیگران، ارتباطات کلامی و تعاملات می شود، به ویژه برای مادران سختی و کش و قوس‌های خاص خود را دارد و برپایی جلسه‌ای که هدفش تصریح تلاش های منحصر به فرد مادران اتیسم و چالش‌های پیش روی آن هاست، اقدامی با ارزش و لازم محسوب می‌شود.

اتیسم توان دارد تندرستی روان مـادران را تحـت تـاثیر قـرار دهد؛ مادر تمام وقت و توان خود را برای فرزند مبتلا به اتیسم به کار می‌گیرد در حالی که در ظاهر محتمل هست اتفاق چندانی برای بهبود و برگشت آرامش به خانواده رخ ندهد. بی‌تردید مادران و خانواده‌ها با اطلاع کافی از ابعاد این مریضی و نحوه دخالت و راه های کاهش عارضه‌ها آن توان دارند شرایط بهتری را ایجاد کنند.


همچنین دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت از  تصویب سند ملی اتیسم خبر داد. با تصویب سند ملی اوتیسم شاهد مشارکت نهادهای متولی مانند وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت رفاه و بهزیستی بود و با توسعه زیرساخت‌های فضای فیزیکی و نیروی انسانی می‌توان بخشی از دغدغه این افراد  را برطرف کرد. در ادامه صحبت ها ایازی اشاره کرد؛ آموزش درک افراد مبتلا به اوتیسم؛ اعم از اطلاع‌‌رسانی، مدارا با کودک اوتیسم و فرهنگ‌سازی برخورد با این کودکان در جامعه موضوعی مهم است که با تصویب سند اوتیسم و بهره‌مندی از مشارکت حداکثری سازمان ‌های متولی شاهد توسعه خدمات و گسترش فرهنگ‌سازی شود.

در ادامه این برنامه شهیندخت مولارودی دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان نیاز ها و مطالبات مادران دارای فرزند اتیسم سراسر کشور، به تقدیر از این مادران پرداخت و بیان کرد: نیازها و مطالبات شما مادرانی که دارای کودک اتیسمی هستید هم می‌تواند از بعد حقوق شهروندی مورد توجه قرار بگیرد و از سوی دیگر شما به عنوان یک شهروند مسئول، فعال، آگاه، پرسشگر و تاثیرگذار بر فعل و انفعالات و مناسبات جامعه با ارتقای توانمندی‌های خود و کسب دانش و مهارت می توانید در ابعاد مختلف توسعه جامعه خود مشارکت داشته باشید.

این هم اندیشی‌ها می‌تواند به تجمیع مطالبات بیانجامد و از طریق انجمن‌ها و سازمان‌هایی که شکل گرفته است با اولویت‌بندی به مسئولین منعکس شود و مطالبه‌گری لازم را به همراه داشته باشد، کافی است شما بخواهید و پیگیر باشید. مناسب سازی فضای عمومی، حق بر شهر و حق بر حمل و نقل عمومی، از جمله مطالباتی است که شهرداری‌ها می‌توانند پیگیری لازم را در این زمینه داشته باشد. 

 

منبع: ایرنا