اولین جشنواره خلاقیت‌های هنری بانوان، توسط اداره امور بانوان شهرداری منطقه ۲، با عنوان «نمایشگاه مد و پوشش و دستاوردهای هنری زنان و توان‌یابان» در فرهنگسرای ابن سینا واقع در شهرک غرب از ۴ تا ۱۴ اسفند برگزار شد.

اهداف برگزاری جشنواره خلاقیت‌های هنری بانوان

هدف از برگزاری این جشنواره شناسایی بانوان و دانشجویان علاقه‌مند و مستعد، مهارت آموزی و اشتغال‌زایی و حمایت از بانوان دارای معلولیت است.

توانمندسازی بانوان و غنی‌سازی اوقات فراغت در جهت ملی شدن هنرهای دستی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره به شمار می‌آید.  


اولین جشنواره خلاقیت‌های هنری زنان


شرکت‌کنندگان در جشنواره خلاقیت‌های هنری بانوان

این جشنواره با حضور شهردار منطقه ۲ جناب مهندس «کشت‌پور»، دکتر «نژادی» معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده از ریاست جمهوری، دکتر «موحدی» مدیرکل برنامه‌ریزی امور زنان و خانواده از ریاست جمهوری، خانم «اختری» مشاور مشارکت‌های اجتماعی از معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، دکتر «شیخ حسنی» رئیس مشارکت‌های اجتماعی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، دکتر «مزارعی» معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۲ و آقای «اوشانی» معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان تهران، خانم «ژاله خاکی» داور و رئیس صنایع دستی و هنرهای سنتی استان تهران برگزار شد.


 لیست بازارچه‌های خیریه نوروز 98


جشنواره خلاقیت‌های هنری بانوان، تثبیت پیوند جامعه شهرداری و زنان


دکتر «مزارعی» معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه ۲ در خصوص این جشنواره گفت: «در گام نخست، ساعت‌ها آموزش در دانشگاه شریف برای بانوان منطقه ۲ صورت گرفت. 

این جشنواره با دستاوردهای بانوان منطقه۲ و محصولات دستی بانوان توان‌یاب منطقه ۲ همراه شد. برای رسیدن به جامعه عادلانه تر، باید امکان حضور بیشتر زنان در فضاهای اجتماعی فراهم شود. 

هیچ جامعه‌ای توسعه پیدا نمی کند، مگر اینکه زنان نقش فرآیندی در امر توسعه را ایفا کند. هر تحولی که بتواند روی گردش سرمایه کمک کند، به اقتصاد شهر و جامعه کمک کند، از نظر اجتماعی موثر است. »


اولین جشنواره خلاقیت‌های هنری زنان


دکتر «نژادی» با تشکر و سپاس از خانم دکتر «کوشکی» مدیر امور بانوان شهرداری منطقه ۲ که این جشنواره را برگزار کردند، گفت: «مدیریت شهری پیچیده است. به‌ویژه در کلانشهرها و امید داریم که به سمت رشد مشاغل خانگی پیش برویم که سالهاست در رابطه با آنها کار شده و از نظر مفاهیم اقتصادی برای کل کشور مثمرثمر خواهد بود. 

ایجاد شبکه‌های هم‌افزا در قالب تعاونی‌های زنان و موسسات مردم‌نهاد، یکی از مسائل مهم است. در زمان تحریم و جنگ اقتصادی که همگی تلاش برای حفظ کشور می‌کنیم، فرقی نمی‌کند در کجای این پازل قرار داریم. ما به حرکت‌های هم‌افزا و حرکت‌های تولید و اشتغال نیاز داریم.»

در ادامه خانم «اختری» به تشکیل خانه‌های تسنیم اشاره کرد که شهرداری تهران برای بسترسازی کار زنان فراهم کرده است و در سراهای محله وجود دارد. 

خانه‌های تسنیم برای فعالیت‌های زنان، همیاران سلامت محله و موسسات مردم‌نهاد وجود دارد. وی افزود ۳۷۲ سرای محله توسط زنان گردش کار دارند.»


در ادامه گروه موسیقی موسسه نیکوکاری رعد برنامه زیبایی اجرا کردند.


اولین جشنواره خلاقیت‌های هنری زنان


تجلیل و بزرگداشتی از زنان هنرمند جشنواره

تجلیل و بزرگداشتی از زنان هنرمند در این جشنواره صورت گرفت و به منتخبین برتر جشنواره، جوایزی اهدا شد.
محصولات این جشنواره شامل دستاوردهای هنری زنان توانیاب در سالن یاس و دستاوردهای هنری دانشجویان و زنان هنرجو در قالب نمایشگاه پوشش و حجاب در سالن دیگر بود.

محصولات ارائه شده در جشنواره

محصولات ارائه شده شامل زیورآلات، نقاشی، چهل تیکه‌دوزی، نمددوزی، سرمه دوزی، گل چینی، کاشی کاری، مانتو، روسری و لباس‌های محلی است که تاکنون مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفته است.