MBTI مخفف عبارت Myers-Briggs Type Indicator است و یک مدل شخصیت شناسی است که به شما کمک می‌کند تیپ شخصیتی‌تان را بشناسید و متناسب با خصوصیات ذاتی خودتان، مسیر زندگی‌تان را به سمت موفقیت طراحی کنید. 

MBTI به افراد کمک می‌کند مسیر شغلی مناسب خود را طراحی کنند، روابط موثر و هدفمندی با دیگران برقرار کنند و اهداف خود را به گونه‌ای شناسایی کنند که متناسب با نیازها و استعدادهای شخصی آنان باشد.


شخصیت شناسی MBTI


تاریخچه پیدایش MBTI 

MBTI را دو بانوی آمریکایی به نام‌های «مایرز» و «بریگز» ابداع کردند که خود آن‌ها بر اساس مطالعه تئوری «کارل گوستاو یونگ»، روانپزشک برجسته سوئیسی به ایجاد یک مدل تیپ‌شناسی ترغیب شدند.  

پرسشنامه و تئوری امروزی که به عنوان MBTI مورد استفاده قرار می‌گیرد مدیون تحقیقات و پژوهش‌های خانم‌ها «کترین بریگز» و «ایزابل مایرز» است. 

همزمان و با ترجمه‌ کتاب «تیپ‌های روانشناختی» یونگ در سال ۱۹۲۳ در آمریکا، «مایرز» و «بریگز» ایده‌ای که «یونگ» در آن کتاب مطرح کرده بود را با مشاهدات و نظریات خودشان بسیار منطبق و هم‌سو دیدند از این رو مصمم‌تر شدند تا تحقیقات خود را روی افراد بیشتری مورد آزمون قرار دهند. 

انگیزه اصلی آنان از این کار کمک به افراد برای درک بهتر از خود و آشنا شدن با جنبه‌های مختلف و احتمالاً نادیدنی‌های وجودشان بود. «مایرز» و «بریگز» برای توسعه‌ پرسشنامه‌شان از کمک‌های تخصصی سنجش‌گران و روانشناسان کارکشته و حرفه‌ای کمک گرفتند و در نهایت در سال ۱۹۴۳ اولین پرسشنامه رسمی و مورد تائید MBTI را منتشر کردند.


کاربرد  MBTI

شخصیت شناسی برگرفته از تفکرات کارل گوستاو یونگ می‌باشد که سالیان سال در حال تحول بوده و هست. این علم امروزه در علوم انسانی و روانشناختی، کاربرد بسیاری دارد. 

MBTI در حوزه کسب‌و‌کار، طراحی و تولید در صنایع مختلف استفاده می‌گردد و در حوزه منابع انسانی در خدمت سازمان‌ها بوده و در انتخاب شغل مناسب، بسیار موثر بوده است.

علم شخصیت شناسی در حوزه روانشناسی، رفتار شناسی، تربیت کودک و روش مطالعه، بسیار پر کاربرد و در حل مشکلات زناشویی، انتخاب همسر, رفع مسائل و ارتباط موثر والدین با فرزندان، بسیار حائز  اهمیت است. حتی امروزه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر در سراسر دنیا قبل از انتخاب رشته با این روش سنجش استعداد انجام می‌دهند. 


به‌طور کلی، علم شخصیت شناسی به ما نشان می‌دهد که چه نقاط ضعفی داریم و چگونه با کار کردن روی آن‌ها می‌توانیم زندگی کاری و شخصی خود را بهبود ببخشیم.


جالب است بدانیم که از این علم برای رهبری شرکت‌ها، تیم‌سازی، شبکه‌سازی، جلسات مصاحبه، انتخاب شغل و پیشرفت فردی در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در سراسر دنیا، استفاده می‌شود.


درباره فن‌بیان و مهارت‌های ارتباطی، بیشتر بدانید.تیپ‌های شخصیت شناسی MBTI

MBTI  با کدهای چهارگانه و با شانزده تیپ، مشخص شده‌ و برای هر فرد یکی از کدهای زیر را معرفی می‌کند:

 • ENTJ-INTJ-ENTP-INTP
 • ESTJ-ISTJ-ESFJ-ISFJ
 • ENFJ-INFJ-ENFP-INFP
 • ESTP-ISTP-ESFP-ISFP


MBTI با کدهای چهارگانه


به مثال زیر درباره تیپ ENTJ توجه کنید:

نقاط قوت کاری تیپ ENTJ

توانایی تشخیص امکانات و فرصت‌ها، علاقه به تکنولوژی، اخلاق کاری قوی، داشتن معیارهای سطح بالا، توانایی قوی و شجاعت در رسیدن به اهداف، توان مدیریتی عالی، درک مسائل پیچیده، توانایی حل خلاقانه مسائل، انگیزه زیاد برای موفق شدن، تصمیم‌گیری منطقی و تحلیلی، ایجاد سیستم و روش‌های جدید 

نقاط ضعف کاری تیپ ENTJ

نداشتن انعطاف کاری، عدم توجه کافی به جزئیات، عدم تشکر و قدردانی از همکاران و کارکنان، تصمیم‌گیری شتاب زده، عدم تحمل افراد ناکارا البته از دید خود، بها دادن بیش از حد به زندگی شخصی، عدم تمایل به تغییر تصمیمات گرفته شده، عدم توجه به واقعیات

مشاغل گروه تجارت و بازرگانی تیپ ENTJ

خرده فروشی، مدیر هتل، مدیر رستوران، مدیر منابع انسانی، مدیر بازاریابی، مدیر فروش، مدیر داخلی، مدیر ارشد، مشاور مدیریت

مشاغل گروه امور مالی تیپ ENTJ

 تحلیل‌گر مالی،  سرمایه‌گذار، کارشناس بورس، اقتصاددان، مدیر مالی

مشاغل گروه مشاوره و آموزش تیپ ENTJ

استاد دانشگاه، مشاور مدیریت، مشاور تحصیلی، مشاور شغلی، مشاور، روانشناس

مشاغل گروه تکنولوژی تیپ ENTJ

کارشناس و مدیر پایگاه داده، کارشناس و مدیر شبکه، مدیر کنترل پروژه

مشاغل گروه امور حرفه‌ای تیپ ENTJ

پاتولوژیست، خلبان، مهندس محیط زیست، کارشناس امور سیاستی، مهندسی پزشکی، مهندسی شیمی، روانپزشک، وکیل و قاضی


فواید شرکت در کارگاه شخصیت‌شناسی MBTI

با شرکت در این دوره و آشنایی با تیپ شخصیتی و شناخت مسیر شغلیِ مناسب خود، امکان ثروت‌آفرینی در کسب‌و‌کارتان را چندین و چند برابر افزایش خواهید داد. در واقع می‌توانید با MBTI به رشد کسب‌و‌کار و روابطتان، شتاب بیشتری دهید. 


ویکی‌نیکی در کارگاه‌ شخصیت‌شناسی MBTI، این امکان را فراهم می‌کند تا شما به‌طور دقیق و حرفه‌ای با عمیق‌ترین مفاهیم تیپ‌های شخصیتی، آشنا شوید و روی رشد خودتان سرمایه‌گذاری کنید.


برای روشن شدن فواید این دوره، فرض کنید با فردی شهودی رو‌به‌رو هستید؛ ترجیحات این فرد کلی‌نگری است؛ او به دنبال حقایق و چرایی است و بدنبال الهامات می‌گردد تا تجربه.
حال این فرد وارد محیط کسب‌و‌کاری می‌شود که خارج از ترجیحات مغزی و شخصیتی اوست و استخدام می‌شود. 

بعد از مدتی متوجه بروز مشکلاتی درونی، بیرونی، تعاملی، ضعف در انجام وظایف کاری، عدم ارتباط با موقعیت و وظایف شغلی و همکاران، کاهش راندمان کاری، نارضایتی شغلی و در بسیاری موارد دچار افسردگی می‌گردد.

او مانند فردی چپ دستی است که مجبور است با دست راست بنویسد، دائما انرژی صرف می‌کند و زود فرسوده می‌شود؛ این فرد تا انتهای عمر در آن رشته نه موفقیت خاصی کسب می‌کند و نه لذتی می‌برد؛ و چه بسا اگر این فرد به درستی شخصیتی شناسی می‌شد و در جایگاه درستی از تیپ خود قرار می‌گرفت، نقش‌ حیاتی برای کسب‌و‌کار شما ایفا نموده و سبب بهره‌وری بالای آن می‌شد.

انتخاب فرد مناسب، علاوه بر تاثیر بر خود او، بر خانواده و جامعه پیرامونش نیز تاثیرگذار خواهد بود. انتخاب درست امروز، جامعه‌ای کارآمد‌تر و شاداب‌تریدر آینده، رقم خواهد زد.


MBTI تنها یک پرسشنامه یا تست نیست که فقط به کمک آن، تیپ‌ شخصیتی افراد مشخص شود.
بلکه MBTI مدل یا ابزاری سودمند و کاربردی است که بینش تحلیلی فوق‌العاده‌ای در مورد شخصیت و برخی از کارکردها و جنبه‌های آن، به دست می‌دهد.


MBTI تست نیست و تست آن هرگز برای شناخت ظرافت‌های شخصیتی، کافی نیست. بلکه بعد از تست MBTI لازم است تا دانش و بینش خود را درباره نتیجه آن گسترش و عمق دهید. حقیقت این است که بعد از تست MBTI، کار شما تازه شروع می‌شود و تازه در ابتدای راه خودشناسی قرار می‌گیرید. 

علت اکثر انتقاداتی که این سال‌ها به MBTI شده است همین ساده‌نگری‌ها و سطحی کردن‌ها و بازاری شدن‌ها به هدف جلب و جذب مخاطب بیشتر است. در واقع انتقادات، متوجه خود MBTI نیست، بلکه به نحوه کاربریِ MBTI که در این سال‌ها به شدت سطحی شده است. 

تست MBTI تنها یک قدم اولیه است و به هیچ وجه برای تعیین تیپ شخصیتی و آشنایی با جنبه‌های مختلف آن کافی نیست. علاوه بر این‌ها اغلب تست‌های آنلاین MBTI با خطا همراه هستند و شما را در مورد تیپ شخصیتی‌تان به اشتباه خواهند انداخت.


ما در کارگاه MBTI تایپ‌شناسی با تدریس دکتر بهروز خدابخشی، در کوتاه‌ترین زمان‌ ممکن، کامل‌ترین آموزش MBTI را در اختیار شما قرار می‌دهیم.


در صورتی‌که می‌خواهید درک درستی از خودتان و تیپ شخصیتی‌تان داشته باشید بهترین راه این است که روی کارکردها متمرکز شوید و اطلاعات خودتان را در این حوزه افزایش دهید. پس:

در کارگاه چهار هفته‌ای ویکی‌نیکی که در محل ستاد سمن‌های شهر تهران، برگزار می‌شود، شرکت کنید و با شناخت شخصیت‌ خود، مسیر موفقیت زندگی‌تان را تعیین کنید.


مشخصات کارگاه MBTI

مدرس دوره:
دکتر «بهروز خدابخشی»

 • مدرس کارگاه سخنرانی دانشگاه تهران
 • مشاور کسب‌و‌کار و برندسازی
 • نفر اول مسابقات تریبون

زمان و مکان برگزاری:
چهار هفته، روزهای پنجشنبه از ساعت 9 الی 13
تاریخ‌های 23 و 30 خردادماه، 6 و 13 تیرماه 98

آدرس: خیابان انقلاب، خیابان خاقانی، روبروی دانشگاه خوارزمی، ستاد هم‌افزایی سمن‌های شهر تهران، سالن همایش‌ها


محتوای کارگاه

 • تعاریف اصلی
 • بعدهای شخصیت
 • عوامل  تاثیر‌گذار در تشکیل شخصیت 
 • پرسونال برندینگ
 • کلیات MBTI
 • بررسی چهار وجه شخصیت از نظر «یونگ»
  برونگرایی،درونگرایی، شهودی و جزنگر
 • توصیه‌ها و شناخت متقابل
 • مشتریان و شناخت سریع
 • شخصیت اشکال
 • مشاغل مرتبط
 • دوره‌های زمانی و تغییرات 
 • بررسی تیپ های 16 گانه
 • تیپ شناسی
 • برگزاری آزمون